معرفی آسانسور 3vf

معرفی آسانسور 3vf

۲۰ آذر ۱۳۹۶

آسانسورهای دارای درایو کنترل سرعت یا به اصطلاح دارای Inverter که آسانسورهای VVVF یا همان 3VF نامیده می شوند، آسانسورهای تری وی اف، دارای حرکتی نرم چه در شتاب مثبت (...

آسانسورهای دارای درایو کنترل سرعت یا به اصطلاح دارای Inverter که آسانسورهای VVVF یا همان 3VF نامیده می شوند، آسانسورهای تری وی اف، دارای حرکتی نرم چه در شتاب مثبت (استارت) و چه در شتاب منفی (استپ) می باشند که می توان روی نمودار سرعت زمان (V.T) حرکت آنرا بصورت منحنی نمایش داد.

 برخلاف نمودار سرعت زمان آسانسورهای دوسرعته که حرکت آنها بصورت خطی و با شتاب بالا (در زمان استارت و استپ) انجام میشود و شتاب بالای حرکتی باعث ایجاد شوک به کابین و مسافرین میگردد.

پس نتیجه میگیریم در آسانسورهای  3VF مسافرین به دلیلی نرمی حرکت کابین آسانسور، متوجه استارت و استپ موتور آسانسور نمیشوند.

این مسیله به دلیل کنترل ولتاژ و فرکانس برق شهری توسط Inverter می باشد، به این ترتیب که فرکانس و ولتاژ اولیه ی اعمال شده از تابلو به موتور بسیار پایین بوده و به تدریج Inverter آنرا افزایش داده تا به فرکانس 50Hz (حداکثر فرکانس برق شهری) و ولتاژ 380V (حداکثر ولتاژ برق سه فاز شهری) می رساند که در نهایت موتور به حداکثر سرعت تعریف شده ی خود رسیده و تا قبل از مرحله ی دوراندازی با این سرعت به حرکت خود ادامه می دهد.

 

وجود Inverter (اینورتر) در سیستم کنترل آسانسور باعث صرفه جویی در مصرف برق شهری می شود و علت آن این است که آسانسور در کورس حرکتی خود قسمتی از مسیر را (هنگام استارت و استپ) با ولتاژ پایین تر از حد نهایی (380) طی می کند، همچنین اتلاف انرژی که در آسانسورهای دوسرعته هنگام ترمز صورت می گیرد در آسانسورهای 3VF تقریبا به صفر رسیده است زیرا همانطور که میدانید در آسانسورهای دوسرعته وقتی برق به یکباره قطع می گردد ترمز مسیول متوقف ساختن موتور می باشد در صورتیکه در آسانسورهای 3VF  ابتدا inverter سرعت حرکت موتور را به صفر رسانده سپس ترمز فعال می شود.

این مسیله در زمان استارت نیز صادق است، یعنی وقتی سیستم کنترل فرمان بصورت ناگهانی ولتاژ 380 را اعمال میکند اینرسی کابین باعث هدر رفتن انرژی برق میشود ، در صورتیکه اگر حرکت آرامتر صورت پذیرد مقاومت کابین در برابر حرکت کاهش یافته و مصرف انرژی نیز خود به خود کاهش می یابد. در یک جمع بندی معایب استفاده از سیستم دو سرعته و مزایای سیستم 3VF  بدین شرح می باشد:

 

 

مزایای آسانسورهای مجهز به سیستم 3VF:

 

کیفیت حرکتی بالا و حرکت نرم و بدون لرزش و بدون شوک حرکتی

کاهش استهلاک قطعات به ویژه ترمز موتور که در سیستم دو سرعته نقش اساسی در استپ کابین دارد اما در سیستم 3VF خیر

افزایش عمر مفید قطعات از جمله موتور گیربکس و سیستم تابلو فرمان

کاهش سر و صدای آسانسور

کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی و برق

عدم محدودیت در انتخاب سرعت و ظرفیت


دسته بندی: آسانسور » مقالات آسانسور