ضرورت بازسازی آسانسورهای قدیمی

ضرورت بازسازی آسانسورهای قدیمی

1397-04-20
ضرورت بازسازی آسانسورهای قدیمی
آسانسور تنها وسیله رفت و آمد ترافیکی است که مورد استفاده تمامی گروه سنی قرار می گیرد. با نگاهی گذرا به وضعیت آسانسور های موجود در سطح کشور، این مورد به خوبی قابل درک است که بیشتر از یک سوم آسانسور های کشور عمر بیش از 25 سال را دارا هستند.


از سمت دیگر؛ با توجه به اینکه لوازم و قطعات مورد استفاده در آسانسور دارای عمر مفید مخصوصی دارند، بدیهی است در صورت استفاده از بهترین و مدرن ترین قطعات، حتی با داشتن بهترین سرویس آسانسور و برنامه نگهداری آن، تجهیزات از شرایط مطلوب خارج شده و عمر مفید آنها به اتمام می رسد.


اگر نبود برنامه راهبری سرویس و نگهداری آسانسور را برای بسیاری از آسانسور های سطح کشور و یا برنامه سرویس و نگهداری غیر اصولی و مهمتر از همه عدم آشنایی بسیاری از افراد و شرکتهای نسل سوم با سیستم های قدیمی کار شده در 25 سال پیش را هم به موارد گفته شده اضافه کنیم به راحتی به وضعیت بد آسانسور های قدیمی کشور پی می بریم.


با توجه به اینکه آسانسور یکی از تجهیزات گران قیمت است که در ساختمان ها نصب می شود، تعویض آنها (از نظر اجرایی و اقتصادی) به راحتی امکان پذیر نیست. پس بازسازی و مدرنیزاسیون می تواند در این زمینه کار ساز باشد و به عمر مفید آن کمک کند.


مدرنیزاسیون می تواند ارزش ساختمان شما را بالا ببرد.


1- تضمین امنیت و آسایش


آسانسور از وسایل نقلیه ای است که فرمان به آن در اختیار مسافر است و کنترل و توقف آن توسط یک سیستم انجام می شود و مسافر هیچ نقشی در توقف آن ندارد. بنابراین باید ایمن،کارا و مطمین باشد.


آسانسور های قدیمی از نظر ظاهری فاقد زیبایی و آرامش و از نظر فنی فاقد ایمنی هستند. مدرنیزاسیون می تواند این امکان را به ساختمان های موجود بدهد که از همان امکانات موجود، نتایج بهتری در راستای ایمنی و سلامتی فوق العاده بهره مند شوند و این می تواند هزینه مدرنیزاسیون را توجیه کند.


یک آسانسور کامل باید سه قابلیت مهم داشته باشد:


1- ایمنی (تنظیم پارامترهای کنترلی دارای تاییدیه های تست های نمونه)


قابلیت اطمینان (طراحی مهندسی در انتخاب و ساخت قطعات و تجهیزات مطابق با استانداردهای EN-81 و مقررات ملی ساختمان )


نحوه عملکرد ( چگونگی نصب و مونتاژ قطعات، جهت راحتی و زیبایی )


بازسازی آسانسور باعث می شود بدون تغییرات و گسترده آسانسور، آن را با جدید ترین تجهیزات روز مجهز و آرامش، آسایش، زیبایی و راحتی را هدیه بگیرید.


2- مدیریت زمان و سرمایه


ممکن است تصمیم در مورد اینکه کدام روش مدرنیزاسیون بهترین احساس را در شما بوجود خواهد آورد مشکل باشد. واقعیت این است که هر کدام از روش های فواید خاص خودشان را دارند.


یک فایده عمومی که همه روش های مدرنیزاسیون دارای آن هستند این است که این روش ها زمان پاسخ دهی را کاهش می دهند. تجهیزات در حال حرکت بطور موثری زودتر رفت و آمد می کنند و درب ها به سرعت باز و بسته می شود. زمان حرکت هم کاهش می یابد.


تصور کنید کارمندان اداره ای در دو شیفت از 8 صبح تا نیمه شب در تمام روزهای هفته کار می کنند. 3 دستگاه آسانسور در اداره ی مذکور وجود دارد. آسانسورهای موجود بطور متوسط 5400 توقف در هر روز خواهد داشت.در حالیکه بطور متوسط برای هر توقف یک ونیم نفر در حالت انتظار باشند متوسط زمان انتظار در هر توقف برابر 6/31 ثانیه است.آسانسور های به روز شده زمان آن را در حدود 40% کاهش می دهند.


3- اعتبار تجدید شده


بررسی میزان اعتبار و علاقمندی به تجدید اعتبار هرگز به معنی تجمل طلبی نمی باشد بلکه روشی برای افزایش بازدهی شرکت می باشد.


میزان اعتبار هر شرکت به چندین عوامل بستگی دارد که یکی از آنها آسانسور ها و پله های برقی است. خرابی پی در پی و از کار افتادگی مکرر آسانسور ها و پله های برقی ها شما را در معرض یک محکومیت شدید قرار خواهد داد. فراتر از موضوع گفته  شده، ظهور مکرر علامت “خارج از سرویس ” باعث افزایش تردید در مورد ساختمان و اوضاع مالی مالکان می شود.


4- هزینه تحمیلی ناشی از کار افتادگی


ما فکر می کنیم که هزینه های از کار افتادگی فقط در محدوده هزینه های تعمیرات آسانسور است. با این وجود در بسیاری از ساختمان ها آسانسور نقش مهمی در سطح سرویس و نگهداری بازی می کند،برای مثال میزان هزینه ناشی از کار افتادگی آسانسوری که در یک هتل برای سرویس دهی به اتاق ها و خانه داری در نظر گرفته شده است، چه میزان می شود؟


وقتی همه چیز طبق روال کار می کنند، سرویس دهی هتل می تواند بی نقص بماند با این وجود وقتی یک آسانسور از سرویس خارج می شود لازم است راه دیگری برای تامین امکان حرکت عمودی کارکنان در نظر گرفته شود. که این استفاده از آسانسورها های مربوط به مهمانان و مشتری ها است که بطور منفی بر روی موثر بودن آسانسورهای تاثیر می گذارد زمان اضافی ممکن است باعث پاسخ دهی به مهمانان خشمگین شود.


5- سود حاصل از احساس مثبت مسافران


تاثیر ساختمان شما با شدت خاصی در احساس افراد نسبت به ارزش آن شرکت دارد و همچنین ارزش قدرت احترام برای سکونت در آن ، آسانسورها و پله های برقی در ایجاد این احساس به طرز قابل توجهی سهیم هستند. یک آسانسور قدیمی، پر سر و صدا و شلوغ با تجهیزات قدیمی خشن و دارای لوازم و یا کابین های درونی فرسوده همه چیز را قدیمی جلوه داده و یک احساس نا مناسب و نا امن بودن محیط را در مسافران بوجود می آورد. این مورد می تواند تاثیر عمده ای بر روی جذابیت ساختمان بگذارد و انعکاس منفی از وضعیت مالی مالک و مستاجر را در پی داشته باشد.


وقتی شما به ارزش ساختمان خود می افزاید تاثیر مثبتی دارد که نشان می دهد حداقل های شما به طرز عمده ای به طرف بالا جابجا شده است. شما می توانید به طرز موثری برای جذب مستاجر وارد رقابت شوید.


6- به روز کردن ساختمان – حفظ سابقه


تجارت بسیاری از کمپانی ها بر مبنای اطمینان مردم به سابقه و برند آنهاست.


این یک حقیقت است که بانکی با سابقه 100 سال می تواند اطمینان پذیری در امر خدمات رسانی اش را القا کند. اما این احساس در مواردی مثل جابجایی با یک آسانسور پر سر و صدا ، شلوغ و لرزان با یک سیستم کنترل قدیمی به ندرت حفظ  می شود. آسانسورهای به روز شده که از فناوری جدید استفاده می کنند می توانند در بالا بردن ارزش چارچوب کارشناسی سازمان نقش داشته باشند. 


7- اجاره دادن آپارتمان با نرخ جدید


سیستم آسانسور و پله های برقی شما به منزله قلب ساختمان هستند و به عبارتی هیچ کدام از سیستم های دیگر در ساختمان دارای این مقدار تاثیر بر میزان توانایی شما برای جابجایی افراد به طور موثری در داخل ساختمان شما نیستند. تجهیزات قدیمی آسانسور یا پله های برقی شما می تواند میزان مصرف انرژی ساختمان شما را به طرز غیر ضروری و چرخه حیات هزینه ها را افزایش دهند.


راه حل های بازسازی آسانسور که به منظور کاهش هزینه های فعالیت، همراه با یک مصرف انرژی معقول طراحی شده است می تواند نمونه ای از جلوگیری از هدر رفتن انرژی و کاهش هزینه ها باشد.


8- بهینه سازی مصرف انرژی


یکی از عمده ترین مسایل مربوط به کشور و حق شارژ ساختمان ها ، مسیله مربوط به هزینه مصرف انرژی است. در ایران بیش از 90% آسانسور ها را سیستم معمولی به اصطلاح دو سرعته با حداکثر سرعت 1m/s تشکیل داده اند که از نظر مصرف انرژی، انتخاب این سیستم محرکه بدترین گزینش ممکن است. خصوصا این که این سیستم ها برای جاهای پر ترافیک نظیر بیمارستان ها، هتل ها و ساختمان های اداری یا دولتی انتخاب شده باشند.


امروزه استفاده از سیستم های ACVV و VVVF باعث می شود موتور با تلفات انرژی شیار کم مورد استفاده قرار گیرد.


استفاده از سیستم VVVF سبب کاهش قابل ملاحظه حرارت موتور آسانسور در ساختمان پر ترافیک شده و با حذف فن موتور و سیستم خنک کننده برقی موتور خانه، صرفه جویی غیر مستقیم در مصرف انرژی نیز در پی خواهد داشت.


همچنین استفاده از موتور های بدون گیربکس (گیرلس) راهکار دیگری در راستای کاهش مصرف انرژی است. این موتور ها به دلیل عدم استفاده از روغن، سازگاری با محیط زیست بالایی هم دارند. این موتور بدلیل بازده های بسیار بالا دارای برگشت پذیری بالایی نیز هستند بنابراین با توجه به ماهیت ترمز الکتریکی در این گونه آسانسورها در مرحله ترمز انرژی ناشی از ترمز به جای اتلاف به صورت حرارت مجدد به شبکه تزریق می شود.


 


نتیجه گیری:


یک بازسازی جامع آسانسور، راهی عملی به منظور راحتی و بارور ساختن ساختمان ها می باشد. نصب سیستم های جدید می تواند قابل دسترسی بودن تجهیزات را افزایش دهند و میزان مصرف انرژی را کاهش داده و همچنین این سیستم برای تامین سطح استحکام و با نهایت دقت طراحی شده اند.


زمان جابجایی و پاسخ دادن تجهیزات جدید آسانسور می تواند در حدود 40% کاهش یابد. صداهای مزاحم در حد قابل توجهی حذف خواهد شد و کیفیت سواری بهبود خواهد یافت در ادامه سیستم های نوسازی شده می تواند در مصرف انرژی حدود 30% صرفه جویی کند.

دسته بندی: خدمات آسانسور و پله برقی